Życiorys

Curriculum Vitae jest zbiorem wybranych ważnych faktów z punktu widzenia pracodawcy. Jest więc kluczem do pieniędzy i odpowiedniego standardu życia, wyraża bowiem wartość kandydata.

Życiorys znacznie zyskuje na wartości, jeśli jasno wskazuje obraną w życiu specjalność zawodową kandydata i okoliczności mogące świadczyć o jego wprawie w zawodzie, znaczących osiągnięciach i doświadczeniu praktycznym.

W życiorysie trzeba to koniecznie objaśnić, zwłaszcza wtedy, gdy kandydat do pracy ma inny zawód wyuczony niż faktycznie wykonuje (lub o jaki się ubiega), albo gdy z wypowiedzi czy dokumentów wynika, że imał się w życiu różnych zajęć.

Aby CV było klarowne, należy zadbać o następujące punkty:

Dobre CV powinno zawierać coś, co je wyróżnia. Zwiększa to szanse wyboru kandydata spośród innych, zdobycia pracy, zrobienia kariery w wymarzonej firmie. Oznacza to, że należy zadbać o następujące elementy:

„Zawodowość” życiorysu polega na maksymalnym pominięciu informacji i wątków nie związanych z pracą zawodową, oraz na ograniczeniu do minimum informacji zawodowych nie związanych ściśle z zajęciem, o które aktualnie ubiega się kandydat”.

Mistrzostwo w sporządzaniu własnego życiorysu zawodowego nie polega na misternych łgarstwach i przemilczeniach, ale na umiejętności nadania hierarchii ważności i zręcznym wyeksponowaniu pewnych elementów, a zbagatelizowaniu innych.

Dobry życiorys zawodowy jest dokumentem osobistym „uszytym na miarę” potrzeb i prawdopodobnych oczekiwań konkretnego pracodawcy.

CV powinno być czytelnie wydrukowane na drukarce laserowej lub atramentowej na papierze dobrego gatunku – ale bez ornamentów.

Objętość CV „świeżo upieczonego” absolwenta szkoły wyższej nie powinna przekraczać jednej strony A4. Po kilku latach pracy zawodowej objętość CV może być nieco większa, ale w zasadzie nie powinna przekraczać dwóch stron A4.

 

Autor: Bożena Opic