Praca po studiach rolniczych. Gdzie możesz znaleźć zatrudnienie?
Rolnictwo jest jednym z najważniejszych działów gospodarki krajowej i światowej. Jego istotą jest produkcja żywności dla człowieka, polegająca na uprawie gleby, pielęgnacji roślin, a także hodowli zwierząt. Współczesny rolnik to jednak nie tylko pracownik fizyczny, ale przede wszystkim menedżer i przedsiębiorca, który prężnie rozwija swój biznes. W jaki sposób mogą w tym pomóc studia rolnicze i jaką ścieżką zawodową może podążać absolwent tego kierunku?
Studia rolnicze – czy trudno się na nie dostać?
Miłośnicy natury i ludzie ciekawi świata. Pasjonaci sposobów użytkowania zasobów przyrodniczych i osoby dostrzegające potencjał w otaczającym nas środowisku. Ta krótka charakterystyka idealnie opisuje kandydatów na studia rolnicze. Dziś rolnik to nie tylko osoba, do której należy hodowla zwierząt, hodowla roślin czy prowadzenie gospodarstwa rolnego, ale jest to przede wszystkim wszechstronny menedżer, który doskonale wie, w jaki sposób wykorzystać to, co daje nam natura.
Uczelnie rolnicze w Polsce gwarantują kompleksowe przygotowanie do obrania tej ścieżki, oferując różnorodne kierunki otwierające wiele perspektyw zawodowych. Wizja współczesnego rolnika i możliwości, jakie dają studia rolnicze bywa inspirująca dla młodych ludzi. Możemy to zauważyć chociażby po zainteresowaniu, jakim cieszą się studia. Rolnictwo to kierunek, na który liczba chętnych zwykle przewyższa dostępne miejsca. Wymagania poszczególnych uczelni oferujących kierunki rolnicze mogą się znacznie różnić, dlatego warto wcześniej zweryfikować je na stronach poszczególnych szkół wyższych. Kandydaci, których interesują studia rolnicze na SGGW, na maturze powinni zdawać biologię, chemię lub matematykę. A jak wygląda to w innych placówkach oferujących studia rolnicze? Wymagania rekrutacyjne mogą obejmować także fizykę czy chociażby geografię.
Studia rolnicze – dlaczego warto je wybrać?
Rolnictwo to jedna z podstawowych dziedzin gospodarki. Polska jest natomiast jednym z ważniejszych graczy na rynku produktów rolnych. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nasz kraj odpowiada za 2,1 proc. światowego oraz 5,9 proc. unijnego eksportu produktów rolnych.
Osoby pracujące w rolnictwie stanowią w Polsce imponującą grupę zawodową – około 10 proc. ogółu zatrudnionych. Dla porównania – na arenie Unii Europejskiej zatrudnieni w rolnictwie to niespełna 3 proc.
W opinii ekspertów największym wyzwaniem, przed jakim stoi ten sektor gospodarki, jest wykorzystanie jego potencjału technologicznego. W tym pomóc ma chociażby wykształcenie rolnicze. Jakie kierunki mają do wyboru przyszli absolwenci rolnictwa? Mogą zdecydować się między innymi na:
- agrobiologię,
- agrobiznes,
- agroekonomię,
- bioinżynierię rolniczą,
- diagnozowanie upraw i ochronę roślin,
- doradztwo agrotechniczne,
- hodowlę roślin i nasiennictwo,
- kształtowanie środowiska,
- ochronę roślin.
Poszczególne specjalizacje, choć znacząco różnią się zakresem wiedzy, bazują na naukach rolniczych, które mają przygotować przyszłych rolników w współczesnym wydaniu.
Rolnictwo – czego nauczy nas ten kierunek?
Kierunki rolnicze gwarantują świetną podstawę do kompleksowego prowadzenia własnego gospodarstwa w sposób wydajny i taki, który odpowiada na aktualne potrzeby sektora. Zdobyta podczas studiów wiedza pozwoli nie tylko efektywnie zarządzać swoim majątkiem, multiplikować zyski i optymalizować pracę gospodarstwa, ale także w pełni wykorzystać możliwości płynące chociażby z dotacji samorządów i Unii Europejskiej. Programy kształcenia realizowane przez uczelnie rolnicze w Polsce pomogą młodym adeptom rolnictwa w pozyskaniu wiedzy zawodowej między innymi z ekonomiki i organizacji przedsiębiorstwa oraz rynków produktów rolnych, zastosowań informatyki w rolnictwie czy zapewnią ogólną wiedzą na temat ochrony środowiska. Absolwenci studiów rolniczych (w zależności od wybranej specjalizacji) zdobędą kwalifikacje między innymi z zasad zakładania przedsiębiorstw mechanizacji i zmechanizowanych gospodarstw prywatnych, prowadzenia dokumentacji technicznej, zarządzania zasobami leśnymi czy uprawnienia w dziedzinie kontroli jakości upraw i hodowli czy gleby.
Praca po studiach rolniczych
Podstawowym i najbardziej oczywistym miejscem pracy dla absolwentów kierunków rolniczych wydaje się gospodarstwo rolne. Choć wśród wielu osób nadal panuje przekonanie, że rolnictwo wiąże się przede wszystkim z pracą fizyczną, współczesny rolnik to także osoba zajmująca się ogólnie pojętą logistyką czy zarządzaniem. Tymczasem absolwenci rolnictwa mają o wiele większe możliwości niż osoby bez wykształcenia kierunkowego. Warto wymienić chociażby:
- pracę w gospodarstwie rolnym,
- zatrudnienie w firmach doradztwa rolniczego,
- pracę w placówkach naukowych i badawczych,
- zatrudnienie w agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa,
- stanowiska w administracji rządowej i samorządowej,
- zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem produktów rolnych,
- etat w placówkach zajmujących się ochroną i rekultywacją środowiska.
Absolwenci rolnictwa mogą również podjąć zatrudnienie w laboratoriach badających np. jakość upraw, przedsiębiorstwach sprzedających nasiona czy nawozy, a także w firmach produkujących substancje wykorzystywane w rolnictwie. Ścieżka zawodowa, którą mogą podążać osoby po studiach rolniczych, jest naprawdę szeroka. Różnorodny wybór mają w szczególności osoby celujące w oferty typu praca Warszawa. W stolicy na zatrudnienie szanse mają chociażby doradcy terenowi, doradcy agrotechniczni czy sprzedawcy branży rolniczej.
Jak wyglądają możliwości osób rozpoczynających poszukiwanie pracy po rolnictwie w 2022 roku? Według Barometru zawodów na krajowym rynku pracy panuje równowaga popytu i podaży zarówno w przypadku specjalistów rolnictwa i leśnictwa, jak i rolników oraz hodowców. Biolodzy i biotechnolodzy, a także operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych mają duże szanse zatrudnienia w województwie lubuskim, gdzie panuje spory deficyt specjalistów w tych dziedzinach.
Praca po studiach rolniczych – średnie wynagrodzenie
Wysokość zarobków w rolnictwie jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników. Wpływ na nią może mieć między innymi profil prowadzonej działalności, rodzaj sprzedawanych produktów czy chociażby miejsce zamieszkania. Jak wynika z opublikowanego na początku 2022 roku raportu GUS pt. Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2020 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w grupie rolników, ogrodników, leśników i rybaków wynosiło 4051,47 zł.
Co ciekawe, specjaliści z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przeanalizowali strukturę polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej i obliczyli opłacalność indywidualnego gospodarstwa. Z danych tej instytucji wynika, że Polak, który chciałby utrzymać się z rolnictwa, musi mieć od 30 do 50 ha ziemi. Choć wydaje się to bardzo dużo, na tle innych krajów UE Polska nie wypada najgorzej. W większości krajów europejskich próg opłacalności wynosi blisko 100 ha.