Jak przetrwać w miejskiej dżungli? – WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE
Czy bezpieczeństwo Twoje i najbliższych jest dla Ciebie ważne?
Zagrożenie terroryzmem za realne uważa niemal połowa Polaków – częściej kobiety, seniorzy oraz mieszkańcy największych aglomeracji.
Z kompleksowego badania przestępczości z 2015 roku wynika, że połowa mieszkańców Warszawy obawia się włamań do mieszkań, piwnic lub samochodów. Tylko 22% Polaków niczego nie obawia się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. W Warszawie takiej odpowiedzi udzieliło 10% dwudziestolatków i 11% seniorów 60+. O kolejnych mutacjach metody „na wnuczka” media przypominają regularnie.
Warto aby o bezpieczeństwie rozmawiali ze sobą młodsi i starsi
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają coraz mniej okazji do kontaktów ze starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe, rozluźniają się więzi społeczne. Świat zmienia się na tyle szybko, że wiedza gromadzona przez całe życie szybko się dezaktualizuje. Seniorzy nie są już postrzegani jako „skarbnica wiedzy i mądrości”. Brakuje naturalnych przestrzeni do kontaktów wielopokoleniowych w rodzinie i w przestrzeni miasta. Młodzi i starsi mało o sobie wiedzą, rzadko ze sobą współpracują. Po obu stronach rodzą się stereotypy. Cóż innego niż stereotypy wpływa na fakt, że nie potrafimy współpracować w międzypokoleniowych zespołach, boimy się zatrudniać osoby po pięćdziesiątce, obawiamy się zarządzać starszymi pracownikami.
Temat bezpieczeństwa jest szczególnie istotny dla mieszkańców Warszawy, którzy często w stolicy kształcą się, pracują, a ich starsi rodzice lub dziadkowie mieszkają w miejscowościach oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Zapewnienie im bezpieczeństwa jest niełatwe, często niemożliwe.
Zapraszamy na dwudniowe bezpłatne warsztaty z bezpieczeństwa osobistego
Warsztaty poprowadzą doświadczeni trenerzy – weźmiesz udział w praktycznych ćwiczeniach, wykładach i dyskusjach. Ćwiczenia są prowadzone w bezpieczny, przyjazny sposób. Ich celem jest „zaszczepienie” właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Organizatorem projektu jest Fundacja Realia Kariery wraz z Wolską Radą Seniorów i Ośrodkiem Nowolipie. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego pt. Realizacja programów o zasięgu powiatowym dotyczącym reintegracji społecznej osób wykluczonych z uwzględnieniem wielosektorowych działań partnerskich (umowa nr 31/100/17).
Dlaczego to ważne?
Czy zdarzało Ci się odczuwać duży niepokój, kiedy w tramwaju oprócz Ciebie siedziało kilku podejrzanie wyglądających typów? Czy będąc świadkiem niebezpiecznej sytuacji kompletnie nie wiedziałaś jak się zachować? Czy podczas frustrującej rozmowy z niezadowolonym klientem, urzędnikiem, sąsiadem miałeś poczucie, że za chwilę dojdzie rękoczynów? Czy wiesz w jaki sposób przyjąć bezpieczną pozycję wraz z małym dzieckiem podczas strzelaniny w miejscu publicznym? Czy boisz się, że Twój starszy rodzic lub babcia zostanie oszukana mimo, że starasz się wytłumaczyć jak nie ulec manipulacjom? Takich pytań możemy zadać wiele…
Prawidłowe zachowania najlepiej przećwiczyć w warunkach bezpiecznych symulacji. Na warsztatach:
- Dowiesz się na co zwracać uwagę idąc ulicą aby uniknąć niebezpieczeństwa.
- Przeżyjesz w bezpiecznym środowisku stres związany z napadem na ulicy i słowną agresją.
- Dowiesz się co zrobić po napadzie, kiedy do akcji wkracza policja.
- Staniesz się ekspertem w rozpoznawaniu broni (nie żartujemy!)
- Nauczysz się opisywać zdarzenia i sprawców w kontakcie z policją.
- Dowiesz się dlaczego agresorowi nie warto patrzeć prosto w oczy.
- Dowiesz się jak unikać zagrożeń w domu i w internecie
Kto może uczestniczyć?
W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Warszawy lub innych miast i miejscowości w woj. mazowieckim. Uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 60 lat oraz osoby między 18 – 24 rokiem życia. A więc Starsi i Młodsi – zapraszamy!
W jakim terminie odbędą się warsztaty?
Do wyboru masz jeden z poniższych terminów:
- 30-31 sierpnia (środa – czwartek) 16.00 – 20.00
- 7-8 września (czwartek-piątek) 11.00 – 15.00
- 13-14 września (środa-czwartek) 16.00 – 20.00
- 18-19 września (poniedziałek-wtorek) 11.00 – 15.00
Terminy można rezerwować w miarę dostępności miejsc. Będziemy na bieżąco informować o wyczerpanych miejscach.
Gdzie odbędą się warsztaty?
Zapraszamy do Ośrodka Nowolipie w Warszawie przy ul. Nowolipie 22.
Czy muszę uczestniczyć w obu dniach?
Tak, uczestnictwo we obydwu dniach jest konieczne aby zakwalifikować się do programu i otrzymać zaświadczenie o jego ukończeniu. Zadbamy o Twój komfort podczas 4 godzin warsztatów każdego dnia ?
Co będzie mi potrzebne?
Otwartość, chęć zadawania pytań i dzielenia się własnym doświadczeniem – dzięki dyskusjom uczymy się od siebie nawzajem.
Jak zarejestrować się do programu?
Wypełnij formularz, który znajdziesz klikając w link: https://docs.google.com/forms/d/1PkqYd0Ua5WarQ2UDLMoicIQSEOulDFpTnGK207RAOuM/edit
W projekcie weźmie udział 48 osób – poinformujemy Cię mailowo czy zakwalifikowałeś(aś) się do programu.
Co jeśli mam dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z Koordynatorem Projektu – Filipem Rosteckim: kom. 722 797 907.