Doradca zawodowy? No ale po co mi to?!
Doradca zawodowy? No ale po co mi to?!
W procesie edukacji spotkałeś na swojej drodze wielu ludzi, którzy starali się pokazać Ci możliwe ścieżki rozwoju zawodowego, podrzucali pomysły na przyszłość i kierowali na wybór profilu klasy w liceum, sugerowali wybór studiów, wyrażali swoje opinie o uczelniach
i kierunkach motywując do wyboru.
Pewnie nie raz uważałeś, że te rady są płytkie, pozbawione sensu lub zwyczajnie – nietrafione. Może jednak w Twoim przypadku było inaczej i miałeś szczęście do dobrych nauczycieli i przewodników.
Co jednak, jeżeli tak nie było i zostałeś z poczuciem nietrafionych wyborów?
Wybory i ich uwarunkowania
Od momentu narodzin przez znakomitą część życia nasze wybory nie są samodzielne, nawet jeżeli się nam tak wydaje. Jeżeli rodzice są weterynarzami, to w domu siłą rzeczy częściej, niż w rodzinie np. informatyków rozmawia się o zwierzęcych pacjentach, chorobach, laboratoriach i wynikach badań. Jeżeli dorastałeś w takiej rodzinie, to obyłeś się z tematyką, terminologią, emocjami i… możliwe, że podjąłeś „samodzielną” decyzję, że w życiu zawodowym zajmiesz się pracą ze zwierzętami. Taki proces w socjologii nazywamy reprodukcją kulturową – jest to odtwarzanie w swoim życiu norm i zachowań, które poznałeś w trakcie życia.
Ta krótka historia brzmi całkiem sensownie, więc po co ten doradca zawodowy?
Gdzie jestem teraz i jak to się stało?
Spójrz na listę czynników/wyborów, które doprowadziły do tego, że jesteś obecnie w tym miejscu:
- rodzina
- praca zawodowa rodziców
- miejsce pochodzenia
- szkoły i profile klas
- znajomi i przyjaciele (i ich życiowe wybory)
- pasje, hobby, zainteresowania, sposób spędzania czasu wolnego
- przeczytane książki, obejrzane filmy
- możliwości ekonomiczne
- ambicje i aspiracje
- nauczyciele, doradcy
Ta lista nie wyczerpuje wszystkich czynników, które wpływają na Twoją obecną sytuację. Pomyśl teraz przez chwilę i dopisz trzy czynniki, które zadecydowały o Twoim losie. Czy znalazłby się tam… przypadek?
Przypadek czy świadomy wybór?
Często zdarza się tak, że niejako „przez przypadek” podejmujemy różne decyzje, co nieuchronnie prowadzi do tego, że życie staje się serią przypadków, któremu się poddajesz. Skoro czytasz ten tekst, to doskonały moment na to, aby zminimalizować rolę przypadku i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- czym chcę się zajmować w życiu?
- czy mam pasję, która może pokrywać się z moją pracą zawodową?
- co jest dla mnie ważne?
- jakie są moje mocne strony?
Możesz mnożyć pytania i odpowiedzi na nie, ale wyobraź sobie, że na SGGW jest ktoś, kto może się stać mądrym moderatorem takiej wyprawy, pomoże Ci zajrzeć w siebie i wesprze Cię w przejęciu kontroli nad Twoim życiem.
„Po spotkaniu z doradcą zawodowym poczułam, że to w końcu ja kieruję swoim życiem, a nie przypadek”– napisała w ankiecie ewaluacyjnej nasza studentka Anna.
Jak wygląda spotkanie z doradcą zawodowym w SGGW?
Spotkania z doradcą zawodowym są umawiane rzez Biuro Karier SGGW z wyprzedzeniem, tak, żeby termin był dla Ciebie dogodny.
Spotkanie odbywa się w przytulnym pokoju w budynku nr 10 na starej części kampusu SGGW. Komfortowe warunki spotkania pomagają odprężyć się i skoncentrować na celu spotkania. Początkowo doradca wraz z Tobą przeanalizuje Twoją dotychczasową karierę zawodowa (nie przejmuj się, jeżeli w Twoim CV jest np. tylko jedna pozycja – to dopiero początek Twojej drogi!). Wspólnie zastanowicie się, jakie decyzje doprowadziły do sytuacji, w której się znajdujesz.
Określenie dotychczasowych osiągnięć, to tylko część Waszej wspólnej podróży. Rolą doradcy zawodowego w SGGW jest pomoc w odkryciu Twoich:
- zalet i predyspozycji,
- obszarów, nad którymi warto popracować,
- celów zawodowych i sposobów ich realizacji.
Bardzo możliwe, że znasz odpowiedzi na te pytania, jednak brakuje Ci pomysłu na to, jak i gdzie możesz zacząć poszukiwania konkretnych miejsc. A może po prostu brakuje Ci motywacji?
Motywacja
Czujesz czasami, że brakuje Ci motywacji do realizacji codziennych obowiązków, a co dopiero do realizacji długookresowych ambitnych celów?
Myślisz sobie „nie dam rady”, „nie dziś”, „nie nadaje się do tego”? Doradca zawodowy SGGW zapewni Ci profesjonalne wsparcie w walce z brakiem motywacji i jej negatywnymi konsekwencjami. Wskaże Ci konkretne porady i wskazówki, które pomogą Ci realizować swoje aspiracje.
Motywacja i jej ciągłe rozbudzanie jest tym ważniejsze, im więcej o sobie wiemy. Możemy oddać nasze życie przypadkowi, ale czy nie wspanialej iść mądrą, indywidualną drogą skrojoną na miarę przy pomocy doradcy zawodowego?
Doradca nie podejmie za Ciebie żadnej decyzji, nie powie Ci, jaką drogą iść. Doradca naświetli Ci możliwości, konsekwencje, ale przede wszystkim skłoni do autorefleksji i podjęcia wyzwania, jakim jest zarządzanie sobą samym.
Sprawdź nas!
Zrób sobie prezent, zainwestuj swój czas w rozwój swojej kariery zawodowej i w to, aby dobrze czuć się ze swoimi wyborami. Doradca zawodowy SGGW to wartość dodana do studiowania na naszej uczelni.
Doświadcz korzyści bezpłatnie i rozwijaj siebie!
Skorzystaj z usług doradcy w ramach projektu: www.sukcesznatury.sggw.pl
sukcesznatury@sggw.pl
Umów się już teraz na konsultację: 22 593 15 55
Beata Semeniuk
- Doradca zawodowy z przygotowaniem psychologicznym
- Doświadczony w pracy z różnymi grupami Klientów
- Diagnozuję predyspozycje zawodowe, konsultuję dokumenty aplikacyjne pod kątem konkretnych miejsc pracy, wspieram i motywuję na etapie poszukiwania swojej przestrzeni na rynku pracy.
- Kocham zieleń w przyrodzie i ogrodach oraz aranżacje wnętrz.